Warning: mysql_result() expects parameter 1 to be resource, boolean given in /www/a/k/u2856/public_html/myweb.php on line 63
Revízori - pokuty v dopravných prostriedkoch ?Revízori - pokuty v dopravných prostriedkoch ? Vydané dňa 31. 07. 2005 (11768 x prečítané) Doprava
Tento článok zverejňujem aj kvôli tomu, že ešte na strednej škole, keď moje právne znalosti boli úbohé, alebo lepšie povedané žiadne, zo mňa klamlivo získal revízor pokutu.
Štikol som si dva cestovné lístky - jeden z novinového stánka a druhý z automatu.

Dva, pretože dvojnásobne vzrástla cena cestovného. Cestovný lístok zo stánku mal bežnú farbu (špinavá biela + bledomodré čiary), ten z automatu nebol ružový ale žltý (čierne čiary), ktorý som použil hlavne preto, že sa mi už všetky iné cestovné lístky minuli a tento bol taký "výnimočný".

Avšak toto ma stálo pokutu. Nepomohlo mi ani to, že pokiaľ sa so mnou revízor zaoberal, tak sa "zachránila" polovica autobusu. Na mieste mi revízor ani neoznámil, že nie je niečo v poriadku. Vyžiadal si odomňa osobné údaje a dohodol si so mnou schôdzku vo svojej kancelárii (na okraji mesta, dva prestupy). V poriadku, prišiel som tam prekonzultovať túto nemilú situáciu a čo nezistím?

Nechal mi len šek a ani sa neunúval tam byť. Takže nasledovala opäť cesta do školy, zopár prestupov a samozrejme za všetko platiť ako poctivý študent bez koruny navyše :(.

Tak som prišiel druhý krát. Vtedy mi oznámil, že "výnimočný" lístok je falošný a a ukázal mi aj falzifikát, ktorý použil na prepravu policajt, tak prečo by som aj ja nemohol podvádzať, keď to robia aj policajti. Policajtov cestovný listok bol však mizerný, celý roztečený. Vtedy síce ešte neboli kopírky, ale podľa tohoto revízora som vraj mohol aj ja podvádzať, aj keď to síce na lístku nevidieť, no jeho farba...

Rád by som videl hlupáka, ktorý bude falšovať cestovný lístok na úplne iný papier ako sa štandardne používa. Ťažko však používať logické argumenty v takýchto prípadoch. Prijateľným dôkazom pre revízora by bolo potvrdenie zo spoločnosti mesta o inej farbe pásky v automate na cestovné lístky. Vzhľadom na školské povinnosti bolo už nemysliteľné zháňať akékoľvek potvrenia o automate z iného vzdialeného okresu, ktorý stihli následné demontovať.

Nič z hore uvedeného by sa však v dnešnej dobe nemuselo stať. Stačilo sa správať slušne, milo a uvedomelo. Napríklad nasledovne:
Toto tu však nepíšem preto, aby sa tak bežne činilo, ale len v pripade, že sa niečo mimoriadne stane.

 • Revizor: Dobrý deň, revízia cestovných lístkov.
 • Cestujúci: Dobrý deň.
 • R: Cestovný lístok prosím.
 • C: Prepáčte, ale cestovný lístok nemám.
 • R: Vtom prípade Vás musím požiadať o OP.
 • C: Nedám, nemáte na to právo.
 • R: Mne je to jedno, volám políciu.
 • C: Pokojne volajte, polícia má aj tak iné, dôležitejšie starosti a nepríde.
 • R: (Začne sa hrať s mobilným telefónom) Prosím vystúpte si.
 • C: (Veľmi radi si vystúpite a poberiete sa preč).

Takto by mohol tento incident v kľude skončiť a boli by sme spokojní. Môžu však nastať niektoré prípady:

 • Revízor sa Vás pokúsi zadržať do príchodu polície:
  Týmto svojim konaním Vás obmedzuje v slobodnom pohybe čím pácha trestný čin obmedzovania osobnej slobody (§231 Trestného zákona, ďalej len TZ), alebo pozbavenia osobnej slobody (§232 TZ)
 • Revízor sa Vás pokúsi odvliecť na policajnú stanicu, alebo kamkoľvek inam:
  K horeuvedenému môžeme ešte pripočítať tresný čin únosu (§216 TZ)
 • Vonku už čaká príslušník polície a vyžaduje od Vás doklady (Pas, OP):
  To policajt môže vykonať, avšak ak náhodou poskytne Vaše osobné údaje tretej osobe (revízorovi, prepravnej spoločnosti,...) dopúšťa sa tresného činu neoprávneného nakladania s osobnými údajmi (§178 TZ)
 • Revízor spolu s vodičom sa Vás pokúsi zadržať vo vozidle, prípadne Vás odvlečie týmto prostriedkom (prípadne aj bez neho), proti Vašej vôli na určité miesto za účelom zaplatenia cestovného, prípadne úhrady stanovenej tarifou:
  Opäť tu máme §231 TZ a §232 TZ, kde však môžeme ešte pripočítať trestný čin vydierania (§235 TZ)
 • Revízor sa pokúsi s Vami dohodnúť na nejakej nižšej sume:
  Samozrejme "úplne bez potvrdení", čím sa dopúšťa trestného činu prijímania úplatku a inej nenáležitej výhody podľa §160 Trestného zákona.
Tak to bolo niekoľko situácií, ktoré môžu nastať ak sa Vám pritrafí nemať platný cestovný lístok. Je jasné, že nemôžeme podchytiť všetky možné prípady, ale zásadou je aby ste nikomu neoprávnenému dobrovoľne (samozrejme ani nasilu) neposkytli svoje osobné údaje .

Na záver je potrebné vedieť, že podľa zákona o cestnej doprave č.168/1996 Z.z. a zákona o dráhach č.164/1996 je oboma zákonmi stanovená povinnosť cestujúceho "preukázať sa osobnými údajmi potrebnými na vymáhanie cestovného", avšak v žiadnom prípade nezakladá oprávnenie vodiča, revízora, či inej prepravcom poverenej osoby vyžadovať od cestujúceho predloženie, odovzdanie, či poskytnutie občianskeho preukazu za účelom zistenia totožnosti cestujúceho.

Toto oprávnenie má len polícia (rozumej: príslušníci Policajného zboru SR a v niektorých prípadoch aj príslušníci Železničnej polície, Mestskej polície a pod.) a aj tu platia určité pravidlá.

V žiadnom prípade dopravca, alebo jeho zamestnanec poverený vykonávaním kontroly nieje oprávnený vyžadovať predloženie, odovzdanie, či poskytnutie občianskeho preukazu za účelom zistenia totožnosti cestujúceho. Vy sa môžete (ste povinný) preukázať osobnými údajmi, čo však neznamená Vašu povinnosť ukazovať OP, alebo Pas, ale iné osobné údaje. Celkom vtipná adresa je:

Jozef Mrkvička
Zeleninová 1
810 35 Bratislava

admin| 2237 komentárov.| Pridať komentár| Informačný e-mail Vytlačiť článok
Dátum a čas servera.
Vaša IP:3.80.218.53
Dátum:10.12.2018
Čas:09:56
 


Vydané články
Po Ut St Št Pi So Ne
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31            

Radúz
Blahoželáme.

 
 
Kurzový lístok
Švajčiarsko1CHF20.134-
Ceská republika1CZK1.131-
EMU1EUR30.126-
Vežká Británia1GBP30.926+
Madarsko100HUF11.316-
Japonsko100JPY23.652+
Poľsko1PLN7.266-
USA1USD21.385+
MMF-ZPC-SDR1XDR33.014+

Platné ku: 31.12.2008
 
Prihlásenie
 
Užívateľ:
Heslo:
 
Hodiny
Anketa
CHCETE UŠETRIŤ PENIAZE za mnohé služby ktoré využívate ?

Áno, chcem a už viem ako !
9616  (9616 hl.)
Áno, chcem, ale neviem ešte ako ;-( !
3098  (3098 hl.)
Nie, nemám na čom ušetriť !
2838  (2838 hl.)
Nie, nechcem, peňazí mám ako pliev !
2950  (2950 hl.)

Celkom hlasovalo: 18502

 
Počasie.
 
Piškôrky
Rozmer 14x14
 
Kontakty
 • Administrátor
 • Redaktor
 • Webmaster
 
 
Super PC
Tento web site bol vytvorený s pomocou phpRS.
Na tejto stránke použité názvy programových produktov,
firiem apod. môžu byť ochrannými známkami alebo registrovanými ochrannými známkami príslušných vlastníkov. Design upravil Stanley B.